Apotheka ziņas

Pētījums: Puse Latvijas iedzīvotāju pēdējā gada laikā nav “lāpījušies” ar alkoholu

30. decembris, 2016

Vairāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju (52%) pēdējā gada laikā nav gadījušās situācijas, kad paģiras tiktu “lāpītas” ar alkoholisku dzērienu, bet piektdaļa (20%) aptaujāto alkoholiskus dzērienus nelieto vispār, liecina “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”.

Tikmēr 8% respondentu norādījuši, ka viņiem pēdējā gada laikā ar alkoholu “salāpīties” gadījies vienreiz, bet 9% šāda situācija gadījusies divas līdz trīs reizes.

Savukārt 6% aptaujāto šāda nepieciešamība gada griezumā gadījusies sešas un vairāk reizes. Bet 2% atzinuši, ka nevar precīzi pateikt šādu situāciju biežumu, izvēloties atbilžu variantu “grūti pateikt”.

Starp tiem, kas pēdējā gada laikā ne reizi nav lietojuši alkoholu cīņai pret paģirām, 59% savu dzīvesveidu vērtē kā kopumā veselīgu, bet 44% – kā kopumā neveselīgu. Savukārt to personu grupā, kas norādījuši, ka alkoholu nelieto vispār, vien ceturtā daļa (23%) norādījuši, ka piekopj kopumā veselīgu dzīvesveidu, bet 15% atzinuši, ka savu dzīvesveidu vērtē kā kopumā neveselīgu.

Starp alkohola nelietotājiem vairāk ir sieviešu, liecina aptaujas dati. Personu vidū, kas alkoholu nelietojot nemaz, ir 25 % sieviešu un 15% vīriešu. Vairāk sieviešu ir arī to personu grupā, kas pēdējā gada laikā nav “lāpījušies” ar alkoholu – 63% sieviešu un 41% vīriešu.

Procentuāli visvairāk alkohola nelietotāju ir personas vecumā no 55 līdz 76 gadiem – teju trešdaļa (26%). Tikmēr jauniešu vecumā no 18 līdz 24 gadiem vidū alkoholu nemaz nelieto 18% jeb teju piektdaļa.

Noteikta Latvijas iedzīvotāju daļa ar paģirām izvēlas cīnīties, lietojot aptiekās pieejamos pretpaģiru līdzekļus. Kā informē aptieku tīklu “Mana aptieka” un “Apotheka” pārstāvji, piemēram, decembrī, kas tradicionāli tiek aizvadīts ar Ziemassvētku un Jaunā gada svinībām, pretpaģiru līdzekļu noiets pieaug vidēji par 27 %.