Apotheka ziņas

Kādus vitamīnus aptiekās iesaka lietot redzes uzlabošanai?

11. aprīlis, 2017

Ir labi zināms, ka pareizam uzturam ir būtiska loma cilvēka veselībā. Tomēr vienlaikus joprojām daudzi nezina, ka ir vitamīni acu veselībai un redzes uzlabošanai, kurus vērts iekļaut ikdienas uzturā. Šādi vitamīni ir pieejami gan ierastu tablešu un kapsulu, gan arī pilienu veidā kā pieaugušiem, tā arī bērniem. Lūk, daži piemēri:
• Uztura bagātinātājs “Mellene ar luteīnu” . Šī preparāta nosaukums runā pats par sevi, jo tajā ir minētas divas svarīgākās sastāvdaļas. Melleņu ekstrakts ir bioloģiski aktīvu vielu jeb antociānu papildus avots, kas jālieto pie paaugstinātas slodzes acīm, pēc acs operācijām, kā arī personām pēc 50 gadu vecuma, nodarbojoties ar kalna slēpošanu vai alpīnismu. Savukārt luteīns – viens no karotenoīdiem (atrodams arī oranžajā pārtikā) – kopā ar zeaksantīnu uzkrājas cilvēka acs lēcā un stiklveida ķermenī, kā rezultātā absorbē kaitīgo zilo gaismas staru ietekmi un neitralizē kaitīgo brīvo radikāļu ietekmi uz acu veselību.
• Vitamīnu-minerālvielu komplekss “Mellene Forte ar vitamīniem un ciku” redzes orgānu darbības optimizācijai gadījumos, kad acis ir pakļautas palielinātai slodzei. Var lietot bērni no 3 gadu vecuma un pieaugušie. Papildus melleņu ekstraktam, kam piemīt antioksidanta īpašības, šī uztura bagātinātāja sastāva ir B grupas vitamīni – piedalās vielmaiņas regulācijā, uzlabo redzes aparāta krāsu uztveri un adaptāciju tumsā. C vitamīns kompleksā ar rutīnu – palīdz nostiprināt asinsvadus un kapilārus un novērst priekšlaicīgu acs kataraktas attīstību. Cinks – svrīgs mikroelements redzes funkcijas uzturēšanai.
• Antioksidantu un bioloģiski aktīvo vielu komplekss redzes funkciju saglabāšanai “Eye Formula”. Produkta sastāvā esošais melleņu ekstrakts un vitamīns A stimulē redzes pigmenta – rodopsīna sintēzi, kas ir īpaši nepieciešams normālai redzei pie slikta apgaismojuma. Luteīns nosaka “dzeltenā punkta” (īpašas vietas acs tīklenē, kas nodrošina redzes galvenās funkcijas) krāsu un funkcionālās spējas, kā arī kalpo par dabiskām “aizsargbrillēm”, pasargājot acis no spilgtas gaismas nelabvēlīgas ietekmes. Pārējās sastāvdaļas: ginkgo, zaļās tējas un žibulīšu ekstrakti, folskābe, kā arī citrusu bioflavanoīdu komplekss, iedarbojas sinerģiski, labvēlīgi ietekmējot redzes funkcijas.
“Navivison” pilieni apsārtušām acīm. To sastāvā esošās kumelītes un žibulīša ekstrakti palīdz atjaunot un stimulēt acs dabiskās aizsargspējas un asaru aparāta funkcijas. Palīdz novērst apsārtušu acu simptomus – iekaisumu, asarošanu, niezi, dedzināšanu, svešķermeņa sajūtu un kairinājumu, ko rada ārēji faktori ( pārāk ilga uzturēšanās saulē, vējš, piesārņots gaiss). Šos pilienus var lietot arī nēsājot kontaktlēcas.

Kā un kādus tieši izvēlēties vitamīnus acu veselībai no plašā aptieku klāsta, vaicājiet savam acu ārstam vai farmaceitam. Un, ja ikdienā strādājat pie datora, neaizmirstiet regulāri profilaktiskos nolūkos atpūtināt un pavingrināt acis. Tas ir pavisam vienkārši – atrodiet tālāko pa logu redzamo objektu, nofiksējiet uz mirkli skatienu uz to, tad paskatieties uz kādu tuvāku objektu, un atkārtojiet šādu vingrinājumu vairākas reizes.

Ivanda Krastiņa, Apotheka sertificētā farmaceite, speciāli izdevumam 100 labi padomi