Apotheka ziņas

Kādus līdzekļus pret kāju un citu ķermeņa vietu tūsku iesaka lietot farmaceits?

12. jūlijs, 2017

Iestājoties karstajiem vasaras mēnešiem, daudzi arvien biežāk sastopas ar kāju un citu ķermeņa vietu tūsku un diskomfortu, ko tas izraisa. Tūska var rasties vairāku iemeslu dēļ – sirds mazspējas, asinsvadu un nieru saslimšanas dēļ. Topošās māmiņas un cilvēki, kuriem ir mazkustīgs dzīvesveids vai sēdošs darbs, arī ir šajā riska grupā. Tūskas sindromus var mazināt vai pilnībā novērst gan dažādas diētas un pietiekama ūdens daudzuma uzņemšana apvienojumā ar sporta aktivitātēm, gan arīdzan dažādi medikamenti. Kādus ārstniecības līdzekļus vislabāk izvēlēties, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa. 

Līdzekļi pret dažādu ķermeņa vietu tūsku ir daudzveidīgi tāpat kā iemesli, kas veicina tūskas veidošanos. Pirms doties uz aptieku, ir būtiski noskaidrot iemeslu, jo tikai tad varēs piemeklēt atbilstošāko ārstniecības līdzekli. Tradicionāli aptiekās ir pieejami līdzekļi gan iekšķīgai (tabletes, kapsulas), gan ārīgai lietošanai (dažādi krēmi, gēli un atsvaidzinošas želejas). Piemēram, tablešu sastāvā ietilpstošajiem dabīgo flavonoīdu savienojumiem diosmīnam un hesperidīnam, kā arī zirgkastaņu ekstraktam piemīt asinsvadus tonizējošas, pretiekaisuma īpašības. Tie noderēs pie paplašinātiem kapilāriem, paplašinātām vēnām, jo stiprina asinsvadu sieniņas un veicina mikrocirkulāciju, mazina iekaisuma procesus un atvieglo sāpes. Tabletēs pret tūsku ietilpst arī rutozīds, kas aizsargā asinsvadu sieniņas, stiprina tās, vienlaikus palīdz noturēt tonusu un aizkavēt tūskas veidošanos. Ja tūskas vairāk veidojas zem acīm vai uz citām ķermeņa daļām, noderīgi ir arī līdzekļi ar diurētisku efektu, piemēram, miltenes, bērzu lapas, kadiķu ogas, dzērvenes. Tos var lietot tējās vai tablešu, kapsulu formā.

Ja tūska ir nopietnāka, noteikti vajadzēs kompleksu terapiju, kombinējot vairākus  ārstnieciskos līdzekļus. Savukārt, ja tūska parādās tikai karstajā laikā, šajā gadījumā  varēs izlīdzēties ar ziedēm vai gēliem. Ārīgie līdzekļi noteikti būs vairāk piemēroti arī grūtniecēm vai jaunajām māmiņām, kuras baro bērnu ar krūti. Ziedes, gēli, kuru sastāvā ietilpst heparīns, samazinās trombu veidošanās risku un darbosies pret iekaisumu.

Bez augstāk minētajiem ārstniecības līdzekļiem ir būtiski atcerēties, ka tūskas veidošanos var mazināt, uzturā lietojot pietiekamu daudzumu ūdens, esot fiziski aktīviem. Tiem cilvēkiem, kuriem šī problēma ir īpaši aktuāla, papildus terapijai vajadzētu izvairīties arī no sāļu, asu ēdienu lietošanas.